Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego oferuje wsparcie w formie doradztwa specjalistycznego z zakresu ekonomii społecznej. Doradztwo jest dostępne w trzech obszarach tematycznych:
- Aspekty społeczne w zamówieniach publicznych.
- Zlecanie zadań publicznych podmiotom ekonomii społecznej przez JST.
- Różne formy współpracy JST z sektorem ekonomii społecznej, w tym ujęcie ES w strategiach rozwiązywania problemów społecznych.
Doradztwo realizowane jest w ramach projektu „Koordynacja działań w zakresie polityki społecznej – ROPS WSL”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Priorytet FERS.04.00 Spójność społeczna i zdrowie, Działanie FERS.04.13 Wysokiej jakości system włączenia społecznego. Regulamin wsparcia w ramach projektu wraz ze wszystkim załącznikami jest dostępny na stronie: https://rops-katowice.pl/rops-fers-projekt-koordynacja-dzialan-w-zakresie-polityki-spolecznej-rops-wsl/
UCZESTNICY DORADZTWA
Adresatami doradztwa z zakresu ekonomii społecznej są pracownicy jednostek, których siedziba znajduje się w województwie śląskim, w szczególności:
- jednostek samorządu terytorialnego, w tym urzędów miast, gmin, starostw powiatowych, jednostek szczebla wojewódzkiego i ich jednostek organizacyjnych,
- ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie i innych instytucji pomocy i integracji społecznej realizujących działania w zakresie aktywnej integracji,
- publicznych służb zatrudnienia.
MIEJSCE REALIZACJI DORADZTWA MOBILNEGO
Doradztwo mobilne: indywidualne lub grupowe (2-15 osób) będzie realizowane na terenie województwa śląskiego co oznacza, że doradztwo może być świadczone np. w miejscu pracy uczestnika. Osoba zgłaszająca zapotrzebowanie na doradztwo powinna zadbać o dogodne i komfortowe dla obu stron miejsce do przeprowadzenia doradztwa.
ZGŁOSZENIA NA DORADZTWO
- Na doradztwo może zgłosić się jeden uczestnik (doradztwo indywidualne) lub grupa pracowników licząca nie więcej niż 15 osób (doradztwo grupowe), przy czym pracownicy mogą reprezentować jedną lub kilka instytucji powiatowych/gminnych/miejskich.
- Osoby zainteresowane doradztwem zgłaszają swój udział poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny lub mailowy z doradcą. (UWAGA! ROPS nie pośredniczy w kontakcie z doradcą w zakresie rekrutacji. Każdy potencjalny uczestnik sam nawiązuje kontakt z doradcą).
- Warunkiem skorzystania z doradztwa jest wypełnienie i dostarczenie doradcy (przed rozpoczęciem usługi, najpóźniej w dniu doradztwa) kompletu dokumentów zgłoszeniowych, na który składa się:
a) Formularz zgłoszenia do projektu należy wypełnić, podpisać przez uczestnika oraz osobę reprezentującą jednostkę zgłaszającą, UWAGI:
- w formularzu należy wypełnić sekcję A i B,
- w pkt. 2 zaznaczyć „Uczestnik/czka został/a skierowany/a do projektu przez pracodawcę” i wypełnić również część B z danymi pracodawcy,
- w pkt. 20 jako formę wsparcia zaznaczyć „Wsparcie rozwoju ekonomii społecznej w województwie śląskim” i jako formę wsparcia wpisać ”doradztwo dla JST w zakresie ES”.
b) Deklaracja udziału w projekcie – należy wypełnić i podpisać przez uczestnika doradztwa,
c) Klauzule RODO – należy podpisać przez uczestnika doradztwa (dot. klauzul informacyjnych IZ, MPRiPS i ROPS).
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES TEMATYCZNY
Temat I: Aspekty społeczne w zamówieniach publicznych.
- Aspekty społeczne w Prawie zamówień publicznych jako instrument realizacji społecznych obowiązków państwa.
- Rodzaje/warianty klauzul społecznych, m.in. zamówienie zastrzeżone (klauzula zastrzeżona), zamówienie zastrzeżone na usługi społeczne, zdrowotne i kulturalne (klauzula usługowa), warunek zatrudnienia osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym (klauzula zatrudnieniowa), oznakowania społeczne (etykiety).
- Jak w praktyce stosować klauzule społeczne (analiza aktów prawnych, tworzenie dokumentów przetargowych – stosowane zapisy, wybór najkorzystniejszej oferty, konkurencyjność, realizacja zamówienia).
- Kontrola wykonawcy w zakresie przestrzegania warunków społecznych wskazanych w zamówieniu na etapie wyboru i realizacji zamówienia.
- Kontrola zamawiającego w kontekście zastosowania zamówień publicznych z klauzulą społeczną – zalecenia pokontrolne np. RIO, UZP.
- Wykorzystanie podmiotów ekonomii społecznej w zamówieniach publicznych z zastosowaniem aspektów społecznych (zamówienie zastrzeżone dla spółdzielni socjalnej, zrównoważone zamówienia publiczne, zamówienia bagatelne, zamówienia podprogowe).
- Korzyści ze stosowania aspektów społecznych dla wykonawcy i zamawiającego.
DORADCA PROWADZĄCY: Barbara Kunysz-Syrytczyk, mail: bsyrytczyk@op.pl, tel. 602 793 679
Temat II: Zlecanie zadań publicznych podmiotom ekonomii społecznej przez JST.
- Kompendium wiedzy na temat uregulowań prawnych z zakresu zlecania zadań publicznych, w tym zasady finansowania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego.
- Obowiązki organów jednostki samorządu terytorialnego przy zlecaniu zadań publicznych, w tym program współpracy z organizacjami pozarządowymi – zakres, cele i realizacja.
- Zadania publiczne – zakres, podmioty uprawnione do realizacji, rozliczenie i kontrola.
- Tryb przyznawania dotacji organizacjom pozarządowym, w tym: otwarte konkursy ofert, konkursy ogłaszane na podstawie oferty złożonej z inicjatywy własnej organizacji pozarządowej, procedura „małych grantów”, regranting, zlecanie realizacji zadań w sytuacji nadzwyczajnej oraz premia społeczna.
- Obowiązujące wzory ofert, umów i sprawozdań.
- Ocena stanu współpracy samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi w zakresie zlecania zadań publicznych, prezentacja dobrych praktyk.
DORADCA PROWADZĄCY: Tomasz Pawłowski, mail: tomek.pawlowski@przedsiebiorstwospoleczne.pl, tel. 691 275 411
Temat III: Różne formy współpracy JST z sektorem ekonomii społecznej, w tym ujęcie ES w strategiach rozwiązywania problemów społecznych.
- Wprowadzenie do tematyki ekonomii społecznej.
- Wyjaśnienie definicji i głównych założeń ES.
- Aspekty prawne funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej (PES),
- Typy przedsiębiorstw społecznych,
- Proces tworzenia PES, w tym przedsiębiorstw społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem zakładania ich przez gminę,
- Formy współpracy JST z PES.
- Obowiązujące akty prawne dające możliwość współpracy JST z sektorem ES.
- Wsparcie sektora PES przez JST (różne formy – finansowe i pozafinansowe).
- Wspólne obszary działania JST i PES.
- Współpraca międzysektorowa dlaczego to takie ważne? (poznanie potencjału lokalnych PES, nawiązanie współpracy, realizacja wspólnych przedsięwzięć, budowa wzajemnego zaufania, planowanie dalszych działań lub poszukiwania nowego podmiotu do współpracy).
- Korzyści dla gminy ze współpracy wielosektorowej. Przykłady dobrych praktyk funkcjonowania PES założonych przez JST.
- Instrumenty wsparcia finansowego i pozafinansowego przewidziane w ustawie o ekonomii społecznej, w tym m.in.: refundacja składek ZUS, dotacje na stanowisko pracy i pokrycie kosztów wynagrodzenia lub płacy, zwolnienie z podatku CIT, preferencje w zamówieniach publicznych, wsparcie związane z zatrudnianiem ON, zmniejszenie wpłat na PFRON, zamówienia na usługi społeczne, opracowywanie regionalnych planów rozwoju na rzecz ekonomii społecznej, konsultacje z PES programów i innych dokumentów z zakresu interwencji w obszarze ES, wsparcie w tworzeniu wspólnych przedsięwzięć z PES, upowszechnianie wiedzy o ES).
- Ujęcie ES w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych, programach rozwoju usług społecznych, planie organizowania społeczności lokalnej – ES jako narzędzie rozwoju lokalnego oraz wspomagające walkę z wykluczeniem społecznym.
DORADCA PROWADZĄCY: Damian Hamerla, mail: damian@eduok.pl, tel. 603 369 099
OKRES REALIZACJI DORADZTWA – REKRUTACJA
Doradztwo realizowane będzie od sierpnia 2024 do lutego 2027 r. (za wyjątkiem grudnia każdego roku).
Rekrutacja prowadzona będzie przez doradcę w sposób ciągły przez cały okres realizacji doradztwa lub do wyczerpania zakontraktowanych godzin doradczych.
KRYTERIA REKRUTACJI
- Przynależność do grupy docelowej doradztwa (pracownicy JST).
- Warunkiem obligatoryjnym udziału w doradztwie jest dostarczenie doradcy najpóźniej w dniu odbywania się doradztwa wypełnionych i podpisanych dokumentów tj. formularza i deklaracji udziału w projekcie oraz klauzul RODO, w sposób wskazany w sekcji ZGŁOSZENIA NA DORADZTWO .
POTWIERDZENIE UDZIAŁU W DORADZTWIE
Uczestnik doradztwa otrzyma od doradcy prowadzącego zaświadczenie potwierdzające udział w wybranym doradztwie z zakresu ekonomii społecznej.
REALIZOWANE DORADZTWO JEST BEZPŁATNE DLA PRACOWNIKÓW JST.
Serdecznie zachęcamy wszystkich zainteresowanych do korzystania z przygotowanej oferty doradztwa z zakresu ekonomii społecznej.
W przypadku pytań dotyczących doradztwa można kontaktować się z pracownikiem ROPS pod nr telefonu 32 730 68 87 lub etkacz@rops-katowice.pl
Dokumenty do pobrania:
Formularz zgłoszenia do projektu